SEED 2018 Technical Program


Sunday, June 3
3:00PM-7:00PM Badge Pick-Up (Check-In)
   

Monday, June 4

7:00AM-12:00PM

Registration / Check-In

8:30AM-8:45AM

Welcome - Karmella Haynes, Arizona State University

8:45AM-9:45AM Keynote 1: Floyd Romesberg, The Scripps Research Institute - A Semi-Synthetic Organism that Stores and Retrieves Increased Genetic Information
9:45AM-10:35AM

Session 1: Forward Engineering of Biological Systems I

9:45AM-10:15AM Leonardo Morsut, University of Southern California - Synthetic Morphologies: Programming Self-Organizing Multi-Cellular Structures Using Engineered Cell-Cell Signaling Cascades
10:15AM-10:35AM Guido Grossi, Aarhus University - Co-Transcriptional RNA Origami Nanostructures to Scaffold Proteins
10:35AM-11:00AM

Coffee Break

11:00AM-12:50PM

Session 2: Forward Engineering of Biological Systems II

11:00AM-11:30AM Ben Gordon, Massachusetts Institute of Technology / Broad Institute - Engineering Biology Under Pressure: 10 Molecules. 90 Days. Go
11:30AM-11:50AM Hulya Akdemir Koc, Rensselaer Polytechnic Institute - Production of Pyranoanthocyanins in E. coli Coculture
11:50AM-12:10PM Nikit Patel, Boston University - Engineering Biological Networks Using Cooperative Transcription Factor Assembly
12:10PM-12:30PM Hsin-Ho Huang, Massachusetts Institute of Technology - Small RNA-Mediated Feedback Robustifies Genetic Circuits to Ribosome Competition
12:30PM-12:50PM Jacob Beal, Raytheon BBN Technologies - Synthetic Biology Open Language Visual 2.0
12:50PM-2:00PM Lunch
2:00PM-4:00PM

Session 3: Biology-Inspired Materials

2:00PM-2:30PM Tanya Tschirhart, Naval Research Laboratory - Bioproduction of Melanin in the Fast-Growing Bacterium Vibrio Natriegens
2:30PM-2:50PM Di Wu, California Institute of Technology - Genetically Encoded Acoustic Transducers for Spatial Manipulation of Engineered Cells
2:50PM-3:10PM Ahanjit Bhattacharya, University of California San Diego - Enzymatic De Novo Synthesis of Artificial Phospholipid Membranes
3:10PM-3:30PM Linda Dekker, Imperial College London - Programming Diverse Material Properties into Engineered Bacterial Cellulose
3:30PM-4:00PM Eric W. Schmidt, University of Utah - Application of Diversity-Generating Biosynthesis
4:00PM-4:30PM Coffee Break
4:30PM-5:30PM Session 4: Biological Frontiers: Newly Explored Systems
4:30PM-4:50PM Minhee Park, Boston University - Construction of a Synthetic, Chromatin-Based Epigenetic System in Human Cells
4:50PM-5:10PM Abe Pressman, University of California, Santa Barbara - Scape: Mapping Complete Fitness Landscapes for Engineered Gene Spaces
5:10PM-5:30PM Aditya Kunjapur, Harvard Medical School - Engineering Posttranslational Proofreading to Discriminate Nonstandard Amino Acids
5:30PM-6:20PM Session 5: Engineering Functional Genomes
5:30PM-5:50PM Kevin Holden, Synthego - Synthesize, Design, Edit, Analyze: Enabling Automation of CRISPR-Based Cell Engineering
5:50PM-6:20PM Amphun Chaiboonchoe, New York University Abu Dhabi - Adaptive Laboratory Evolution Generates a Fast-Growing Chlamydomonas Mutant That Accumulates Lipids
6:20PM-6:50PM Rapid Fire Presentations for Poster Session A
6:50PM-7:50PM

Poster Session A and Reception

   

Tuesday, June 5

7:30AM-8:30AM

Registration / Check-In

8:30AM-9:30AM Keynote 2: Pamela Ronald, University of California, Davis - Serving up Science: Plant Genetics and the Future of Food
9:30AM-10:00AM Coffee Break
10:00AM-11:30AM

Session 6: Automation Technologies for Synthetic Biology 

10:00AM-10:30AM Huimin Zhao, University of Illinois, Urbana-Champaign - Development of Illinois Biological Foundry for Advanced Biomanufacturing (iBioFAB) for Next Generation Synthetic Biology Applications
10:30AM-11:00AM Tom Ellis, Imperial College London - Rapid Library Evaluation By Off-Colony Laser-Enabled Mass Spec
11:00AM-11:30AM Iman Farasat, Merck - High-Throughput Protein Engineering Using Droplet Microfluidics Coupled to Mass Spectrometry
11:30AM-1:30PM

Lunch

1:30PM-3:00PM

Government Panel

  • Jermont Chen, Asian Office of Aerospace Research & Development (AOARD)
  • Linda A. Chrisey, U.S. Office of Naval Research (ONR)
  • J. Aura Gimm, U.S. Army Research Office (ARO)
  • Elebeoba (Chi Chi) May, National Science Foundation (NSF)
  • Pablo Rabinowicz, U.S. Department of Energy (DOE)
  • David Rampulla, U.S. National Institute for Biomedical Imaging and Bioengineering (NIBIB)
  • Patrick Rose, U.S. Office of Naval Research (ONR)
3:00PM-3:30PM

Coffee Break

3:30PM-4:00PM

ACS Synthetic Biology Young Investigator Award Lecture

Wilson Wong, Boston University - Mammalian Synthetic Biology: Sensing and Computing

4:00PM-5:30PM

Session 7: DNA Writing and Assembly

4:00PM-4:30PM Yan Liang, Joint BioEnergy Institute, Lawrence Berkeley National Laboratory - Efficient gRNA Enables Efficient Genome Editing in Arabidopsis-Illustrated with Two Case Studies: 1. Generating Chimeric Plants for Essential Genes. 2. Obtaining Triallelic Mutant in One Generation
4:30PM-4:50PM Timothy M. Wannier, Harvard Medical School - Broadening the Host-Specificity of MAGE
4:50PM-5:10PM Shakked O. Halperin, University of California, Berkeley - Development of a Diversifier Allowing Mutation of All Nucleotides over a Tunable Window in E. coli
5:10PM-5:30PM Jenna Gallegos, Colorado State University - Encoding Digital Signatures in DNA for Enhanced Quality Control and Security
5:30PM-6:00PM

Special Reception at Arizona State University Biodesign & Interdisciplinary Science and Technology Building IV (ISTB 4)

   

Wednesday, June 6

7:30AM-8:30AM

Registration / Check-In

8:30AM-9:30AM

Keynote 3: James Collins, Massachusetts Institute of Technology - Lifeless Synthetic Biology

9:30AM-10:30AM

Industry Panel

  • Adam Fisher, Synlogic
  • Richard Fox, Inscripta
  • Alex Juminaga, Lanzatech
  • Eric Moessinger, Nano Dimension
  • Will Schroeder, Ginkgo Bioworks
10:30AM-11:00AM

Coffee Break

11:00AM-12:50PM

Session 8: Industrial Biotechnology

11:00AM-11:30AM Itzel Ramos, REG Life Sciences - Delivering Diverse Bioproducts from a Scalable Combinatorial Biosynthesis Platform
11:30AM-11:50AM Helena Shomar, Delft University of Technology - Metabolic Engineering of a Carbapenem Antibiotic Biosynthesis Pathway in Escherichia coli
11:50AM-12:10PM Tammy M. Hsu, University of California, Berkeley - Employing a Biochemical Protecting Group for a Sustainable Indigo Dyeing Strategy
12:10PM-12:30PM Lisa Burdette, University of California, Berkeley - Engineering the Type III Secretion Apparatus for Increased Protein Export
12:30PM-12:50PM Hui Chen, Conagen - Allured By the Charm of Fatty Acid Fermentation: Fruity, Milky, Grassy and a Little Bit Spicy
12:50PM-2:00PM

Lunch

2:00PM-3:50PM

Session 9: Human Health

2:00PM-2:30PM Joshua LaBaer, Arizona State University - Cell Free Methods for Producing Protein Microarrays
2:30PM-2:50PM Theresa B. Loveless, University of California, Irvine - A DNA Ticker-Tape Locus Records Cell History in Mammalian Cells
2:50PM-3:20PM Mo Ebrahimkhani, Arizona State University - Genomically Engineered Human Organoids for Disease Modeling and Therapy
3:20PM-3:50PM Cheryl Nickerson, Arizona State University - Engineering Predictive Platforms to Study Host-Microbe Interactions
3:50PM-4:20PM

Coffee Break

4:20PM-6:00PM

Session 10: Reverse Engineering of Biological Systems

4:20PM-4:50PM Alice Boo, Imperial College London - Understanding and Exploiting the Host Cell Response to Burden for More Robust and Predictable Gene Expression
4:50PM-5:10PM Carl de Boer, Broad Institute - Deciphering Cis-Regulatory Logic with 100 Million Random Promoters
5:10PM-5:30PM Nikhil U. Nair, Tufts University - Understanding and Advancing Non-Native Nutrient Metabolism By Reverse-Engineering Native Nutrient Metabolism in Yeast
5:30PM-6:00PM Anushree Chatterjee, University of Colorado Boulder - CHAOS: Hindering Bacterial Adaptation Using Epistatic Gene Expression Perturbations
6:00PM-6:30PM

Rapid Fire Presentations for Poster Session B

6:30PM-8:00PM

Poster Session B

   

Thursday, June 7

7:30AM-8:30AM Registration / Check-In
8:30AM-9:30AM Keynote 4: Jay Keasling, University of California, Berkeley - Engineering Microorganisms for Production of Isoprenoid Natural Products and Some Not-So-Natural Products
9:30AM-10:00AM Coffee Break
10:00AM-12:00PM

Session 11: Biological Frontiers: Newly Enabled Applications

10:00AM-10:30AM Pamela Peralta-Yahya, Georgia Institute of Technology - Olfactory Receptor-Based Sensors to Accelerate the Engineering of Chemical-Producing Microbes
10:30AM-10:50AM Pradeep Ramesh, California Institute of Technology - Ultraparamagnetic Iron Mineralization for Noninvasive Imaging and Magnetic Capture of Microbes
10:50AM-11:10AM Barrett Steinberg, Editas Medicine - Identification of Guide-Intrinsic Determinants of Cas9 Specificity
11:10AM-11:30AM Ilenne Del Valle, Rice University - Developing Synthetic Biology Tools to Understand How Microbes Control Ecosystem-Scale Processes
11:30AM-12:00PM Samira Kiani, Arizona State University - Engineering Safer and Controllable CRISPR for Gene Therapies
12:00PM-12:15PM

Closing Remarks - Karmella Haynes, Arizona State University

12:15PM-2:00PM

Break (lunch on your own)

2:00PM-5:30PM

Software for Sythetic Biology Workflows Workshop

2:00PM-3:30PM Presentations to introduce the tools
3:30PM-4:00PM Coffee Break
4:00PM-5:30PM Hands-on work with the tools